Střecha -tvary, revize, opravy

střechaŘíká se, že domov tvoří stůl. Co však ochrání Vás i Váš domov před nepřízní počasí, je střecha. Potřebuje Váš domov novou střechu, či stavíte a rozhodujete se, jaký typ střechy zvolit? Provedeme Vás jednotlivými tvary střech a jak provést revizi střechy.
 
13.07.2011  |  zhlédnuto : 3894x  |  komerční sdělení

Doporučujeme:

 • Izolace střech - Izolatérství Strakonice , Jižní Čechy -  Předmětem jejich činností je obchodní a poradenská činnost v oboru izolatérství, půjčovna svařovacích přístrojů Leister a montáže hydroizolace. Zde se zaměřují především na aplikaci systémů na bázi měkčeného PVC, PE a ostatních plastů pro jejich výrazně lepší užitné vlastnosti ve srovnání s ostatními materiály. Nemalou měrou však mezi použitými materiály jsou zastoupeny i klasické oxidované a modifikované asfaltové pasy s posypem..

 

 • Střechy - Zimák , okr.Domažlice a okolí - Jejich prioritou je spokojený zákazník, a proto dbají na vysokou profesionalitu. Jejich firma se zabývá kompletní i částečnou realizací šikmých a rovných střech. Kromě realizací se zabývají i prodejem střešních krytin, doplňků, střešních oken a klempířských prvků, vše za výhodné ceny a včetně dopravy. Při realizaci je samozřejmostí zajištění úklidu v prostoru prováděných prací i s následným odvozem suti.

 

 • Stavební firma Hizol s.r.o ,okr.Trutnov a okolí - Hlavním programem firmy je realizace hydroizolací plochých a šikmých střech ,střešních zahrad,teras a balkónů. Hydroizolace staveb,zemní izolace proti vlhkosti,tlakové vodě,radonu.Firma také realizuje hydroizolaci vodních staveb jako jsou bazény,zahradní jezírka,kalové nádrže,izolace proti ropným látkám,močovině atp.

 

 • Izolace Václav Kašpar , okr.Ústí nad Orlicí - Provádějí hydroizolace plochých střech z asfaltových pásů nebo PVC, včetně jejich zateplení. Hydroizolace balkonů, teras, vodních nádrží, zelených střech, spodní izolace proti radonu a tlakové vodě.Více informací zde : 777 049 279 , vaclav.kaspar@email.cz

 

 

Tvary střechy

Tvar střechy by měl jednak odpovídat využití domu. Můžete se také setkat s tím, že tvar i sklon střechy, výška hřebene, již mohou být určené a předepsané ve zpracovaném územním plánu pro danou lokalitu.

 • Jehlanová střecha
 • Mansardová střecha
 • Pilová střecha
 • Polovalbová střecha
 • Pultová střecha
 • Sedlová střecha
 • Stanová střecha
 • Valbová střecha
 • Válcová střecha

Jehlanová střecha – umožňuje odvětrávání krytiny, způsobené tzv. komínovým efektem. Jehlanová střecha se nejvíce používá u atypických střešních konstrukcí, dodává celé stavbě romantický nádech. Jehlanová střecha vynikne na altánech, věžích a jiných podobných stavbách.

Mansardová střecha – tato střecha je tzv. obdobou sedlové střechy. Tvar mansardové střechy je však více zajímavější, kdy každá její polovina mezi okapem a hřebenem je složena ze dvou střešních rovin, a to s jiným sklonem. Přitom spodní část střešní krytiny má většinou větší sklon, než jeho horní část. Zvolíte-li mansardovou střechu, získáte větší prostor v podkrovní části.

Polovalbová střecha – snižuje celkovou výšku stavby, je ve tvaru písmena A se sraženými špičkami na štítech. Jednoduchý tvar střechy také umožňuje velmi snadné odvětrávání samotné konstrukce.

Pultová střecha – rovina této střechy je mírně nakloněná, i když by se mohlo zdát, že jde o střechu plochou. Výhodou pultové střechy je její jednoduchý tvar. Oproti ploché střeše je pultová střecha méně dimenzovaná na zatížení i odvod vody. Tento tvar střechy je vyhledáván u ekologických nebo nízkoenergetických domů a staveb.

Sedlová střecha – tvoří ji dvě šikmé roviny, které se prolínají ve hřebenu střechy. Na kratších stranách je uzavřena štíty. Při čtvercovém půdorysu mají střešní roviny stejný sklon, při obdélníkovém půdorysu mají roviny dva rozdílné sklony.

Stanová střecha – tvoří ji čtyři střešní roviny, které se sbíhají do jednoho středu. Střešní roviny mají stejný sklon při čtvercovém půdorysu. U obdélníkových půdorysů mají roviny dva rozdílné sklony.
Valbová střecha – vzhledem připomíná šikmou střechu. Na valbové střeše se nachází více než jeden vrchol, tak jak je to u šikmé střechy. U této střechy je potřeba více odtoků.

Válcová střecha – jedná se o oblý tvar střechy a využívá se především na sportovištích, na haly, na nástupiště aj.

Střechy podle počtu pláštů

Jednoplášťové střechy

Dvouplášťové střechy

Jednoplášťová střecha – nemá ve své skladbě vnesenu ani jednu větranou mezeru.

Dvouplášťová střecha – obsahuje jednu větranou mezeru.

Střechy podle sklonu

 • Ploché střechy se sklonem do 10°
 • Šikmé střechy se sklonem od 10 do 45°
 • Strmé střechy se sklonem od 45 do 90°

Ploché střechy – tyto střechy jsou poměrně náročné na kvalitu provedení co do vodotěsnosti a provedení ve spárování k odvodu dešťových vod. V zimním období, při sněhové nadílce, se na ploché střechy přenáší velké zatížení, sníh totiž nemá kam odtát a zůstává na střeše, dokud sníh sami neodhážete, či než pozvolna sníh roztaje. Na druhou stranu zabírají ploché střechy menší plochu, než střechy šikmé nebo strmé, z toho vyplývají menší finanční výdaje na pořízení i následnou opravu střechy. Ploché střechy si vyžadují odborný návrh skladby vycházející z provozních podmínek objektu. Dokonale realizovaná plochá střecha představuje důležitý konstrukční prvek každého domu, a to z hlediska životnosti i snížení její energetické náročnosti. Poruchy starších plochých střech poukazují v častých případech na nekvalitní návrhy skladeb, materiálů, špatnou realizaci detailů i na zanedbání tloušťky tepelné izolace.

Šikmé, strmé střechy – především se uplatňují ve vysokohorských oblastech, a to z důvodu, že v zimním období na nich při sněhové nadílce nezůstává sníh a nedochází tak k zatěžování střechy. Výhody šikmých a strmých střech: využití celé výšky, není třeba provádět větrací vstupy, vývody, což představuje finanční úsporu. Řešení střechy zjednodušuje detaily ve hřebeni, nárožích i úžlabích.

Ploché střechy podle funkce

 • Běžné střechy
 • Střešní terasy
 • Zelené střechy

Běžné střechy – finální vrstvu tvoří hydroizolace

Střešní terasy – finální vrstvu tvoří porůzné dlaždice

Zelené střechy – do substrátu je vysazena nejrůznější zeleň

Doplňky střech

 • Okapový systém
 • Sněhové zábrany
 • Střešní lávka
 • Střešní žebřík
 • Střešní okno

Zvolení střechy podle ceny

Počítejte s tím, že cena střechy tvoří cca deset až dvacet procent z celkové ceny konkrétního domu. Není rozumné příliš šetřit na ceně za střechu, protože by se mohlo stát, že budete poté následně investovat do oprav, což se Vám v konečném důsledku prodraží.

Jak vybrat tu správnou střechu

Zjistili jste, že máte možnost si vybrat z nepřeberného množství krytiny i tvaru střechy a nyní stojíte před důležitým rozhodnutím, co zvolit. Nechte si poradit od certifikované montážní firmy nebo přímo od výrobce, uvidíte, že Vaše rozhodování poté bude výrazně ulehčené. Srovnejte jednotlivé pro a proti u každého tvaru střechy i každé krytiny.

Provedení revize střechy

Je dobré, vždy po zimě, provést tzv. revizi Vaší střechy, abyste zjistili, zda nepotřebuje střecha drobné opravy, či jiné zásahy. Nejprve zjistěte stav střešní krytiny, dále si prohlédněte oplechování střešních prvků i průniků. Vyčistěte plechy za komínem, střešním oknem, vikýřem apod. Prohlédněte a vyčistěte okapy, jednotlivé odtokové roury. Zkontrolujte těsnění i kvalitu jednotlivých nátěrů střešních dřevěných oken. Prozkoumejte podkroví střechy, zda do něj odněkud nezatéká, zda se na některých částech netvoří houby, plíseň apod.

Krov střechy

Krov tvoří tu nejpodstatnější část celé nosné konstrukce střechy. Zatížení na krov je přenášeno vždy svisle. Krovy lze dělit na kovové, dřevěné, kombinované. Krov je nutné chránit před dřevokazným hmyzem i nejrůznějším chorobám, a to pomocí ochranného nátěru.

Oprava střechy

Pokud Vám střecha již dosloužila, a vy se potýkáte se zatékáním, či jejím borcením, nezbývá, než ji celkově opravit. Kromě výměny střešní krytiny počítejte také s přemalováním konstrukce střechy a celkově rozsáhlejší opravou, než při renovaci. Nejprve však zjistěte, v čem vězí problém, proč střecha potřebuje opravit. Pokud si na opravu střechy netroufáte sami, určitě se obraťte na specializované firmy, které se opravami i renovací střech zabývají. Firmy vybírejte pečlivě, zjistěte si i reference zákazníků.

Oprava oprýskané barvy na střeše

Proč se Vám barva po čase začne olupovat? Důvodem může být přítomnost nepřilnavých ploch, které se postupně oddělí i s dalším novým nátěrem střechy.

Pokud se Vám začne odlupovat barva, například u střechy z pozinkovaného materiálu, je potřeba jako první krok ošetřit daný podklad a následně zbavit střechu všech odloupaných částí.

Daná odloupaná místa obruste, a to nejlépe až na samotný kovový základ.

Pro samotné barvení je vhodné udělat vícevrstvý nátěr.

Volit můžete z polyuretanových barev, ředitelných barev vodou aj.

Střechu nemusíte pouze přemalovat, pokud Vám barva na ní vybledla. Kvalitní barva totiž zlepší odolnost i výdrž Vaší střechy. Na jednu stranu jsou speciální barvy dražší, ale můžete očekávat jejich delší životnost na střeše.

Renovace střechy

Zjistili jste, že Vaše střecha potřebuje opravit? A nebude stačit ji jen renovovat? Pomocí renovace můžete přemalovat konstrukci, vyměnit poškozené tašky. Samozřejmostí je nákup stejného vzoru a materiálu krytiny.

Doporučujeme:

 • Izolace střech - Izolatérství Strakonice , Jižní Čechy -  Předmětem jejich činností je obchodní a poradenská činnost v oboru izolatérství, půjčovna svařovacích přístrojů Leister a montáže hydroizolace. Zde se zaměřují především na aplikaci systémů na bázi měkčeného PVC, PE a ostatních plastů pro jejich výrazně lepší užitné vlastnosti ve srovnání s ostatními materiály. Nemalou měrou však mezi použitými materiály jsou zastoupeny i klasické oxidované a modifikované asfaltové pasy s posypem..

 

 • Střechy - Zimák , okr.Domažlice a okolí - Jejich prioritou je spokojený zákazník, a proto dbají na vysokou profesionalitu. Jejich firma se zabývá kompletní i částečnou realizací šikmých a rovných střech. Kromě realizací se zabývají i prodejem střešních krytin, doplňků, střešních oken a klempířských prvků, vše za výhodné ceny a včetně dopravy. Při realizaci je samozřejmostí zajištění úklidu v prostoru prováděných prací i s následným odvozem suti.

 

 • Stavební firma Hizol s.r.o ,okr.Trutnov a okolí - Hlavním programem firmy je realizace hydroizolací plochých a šikmých střech ,střešních zahrad,teras a balkónů. Hydroizolace staveb,zemní izolace proti vlhkosti,tlakové vodě,radonu.Firma také realizuje hydroizolaci vodních staveb jako jsou bazény,zahradní jezírka,kalové nádrže,izolace proti ropným látkám,močovině atp.

 

 • Izolace Václav Kašpar , okr.Ústí nad Orlicí - Provádějí hydroizolace plochých střech z asfaltových pásů nebo PVC, včetně jejich zateplení. Hydroizolace balkonů, teras, vodních nádrží, zelených střech, spodní izolace proti radonu a tlakové vodě.Více informací zde : 777 049 279 , vaclav.kaspar@email.cz

 

 
 

Přidej komentář
Titulek
Jméno
Komentář

Maximálně 1000 písmen

Přepis textu
z obrázku

Do formuláře prosím přepiště dvě slova, která vidíte na obrázku

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu.

Kategorie

Doporučené

Zajímavosti o rybářství
Zajímáte se o rybářství nebo rybolov? A věděli jste,...

číst více
 

Taxi služba Ostrava Jih
Plánujete-li návštěvu večírku, nějaké kulturní akce,...

číst více
 

Levné cestování Ostrava
Jezdíte rádi městskou hromadnou dopravou, nebo byste...

číst více
 

Nejlevnější taxi v Ostravě
Bydlíte v Ostravě a potřebujete se rychle někam dostat?...

číst více
 

Hračky nákup on-line
Hračky dětem kupujeme pro radost, ale také pro rozvíjení...

číst více
 

Šperky a bižuterie online
Krása originálního šperku dá vyniknout osobnosti, která...

číst více
 

Ručně vyráběné šperky pro ženy
Ručně vyrobené šperky jsou originální a můžete si být...

číst více
 

Elektronická cigareta Ostrava
Elektronická cigareta je vynález, který pomohl již řadě...

číst více
 

Jak používat e-cigaretu?
Chcete přestat kouřit? Hledáte nejvhodnější způsob, jak...

číst více
 

Moderní venkovní vířivky - druhy a výběr
Máte pocit, že vířivky patří jen do lázní nebo si je...

číst více
 

Naše děti

BOZP ve školství

BOZP ve školství
Stejně jako všude jinde na pracovištích a místech, kde se kumuluje množství lidí je...


Šperky z polymerové hmoty

Šperky z polymerové hmoty
Asi každá žena a dívka se ráda zdobí a nosí různé přívěsky, náušnice a jiné rozličné...


Proutěný obchůdek online

Proutěný obchůdek online
Jaro už je zde a vy stále nemáte zahradní nábytek? Pokud přemýšlíte o koupi, zkuste se...


Bezpečnost a ochrana zdraví při práci – BOZP – Mošnov, Příbor, Kopřivnice

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci – BOZP – Mošnov, Příbor, Kopřivnice
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci jsou důležité oblasti, které jsou však často...


Školení BOZP Prostějov

Školení BOZP Prostějov
Školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinností všech podnikatelů,...


Naše děti

Jak vybrat to nejlepší zimní oblečení pro děti

Jak vybrat to nejlepší zimní oblečení pro děti
Vydáme-li se do obchodu za účelem nákupu zimního oblečení pro děti, pak můžeme být...


Jak odnaučit dítě od dudlíku?

Jak odnaučit dítě od dudlíku?
Dudlík neboli šidítko se v poslední době stalo hodně diskutovaným tématem. Názory...


ADHD - Hyperaktivita a poruchy pozornosti

ADHD - Hyperaktivita a poruchy pozornosti
Attention Deficit Hyperactivity Disorder nebo také zkratka ADHD je v češtině označení...


Miminko a znakování

Miminko a znakování
I když miminka neumí mluvit, chtějí se s námi také podělit o to, co je trápí či těší....


Luxusní dětská móda - nákup online

Luxusní dětská móda - nákup online
Obchody s dětským zbožím najdete na mnoha místech. Jenže je to jako s oblečením pro...